Den Země proběhl v katastru pod Luzarovými kopci. Připomenuli jsme si výsadbu stromořadí (45 vzrostlých stromů) v roce 2006. Byl to první projekt, který naše sdružení získalo. Vysadili jsme jeden strom na místo stromu uschlého. Na závěr nemohl chybět oheň a opékání párků od firmy Latoň-Wieder. Poděkování patří všem zúčastněným, jak starším, tak mladším.
Letos poprvé jsme se zúčastnili této každoroční cykloakce. Počasí nás sice odrazovalo, ale nevzdáli jsme to. Odměnou nám byla krásná a zajímavá krajina. Odpoledne dokonce vysvitlo slunce a mohli jsme se za jízdy dosušit. Naše účast nebyla velká, pouze 4 osoby, ale věřím, že v příštím roce vyjedeme ve větším počtu.
O víkendu 4.- 5.6.2011 si dali v Opavě dostaveníčko zástupci několika cykloturistických klubů z Polska a Čech. Jednalo se o první akci tohoto typu v našem regionu. Setkání si kladlo za cíl propagaci cykloturistiky, hledání nových možností spolupráce a přípravy společných projektů. Sobotní podvečer byl věnován prezentacím jednotlivých sdružení, kdy byla klubům dána možnost pohovořit o svých úspěšně realizovaných projektech a připravovaných aktivitách pro tento rok. Po oba víkendové dny čekaly na účastníky společné vyjížďky po cyklotrasách v okolí města Opavy a Hradce nad Moravicí. Přijali zástupci oslovených klubů z Raciborze, Krapkowic a Opole, se kterými již spolupracujeme čtyři roky. V Polsku se pravidelně účastníme několika obdobných víkendových cyklosetkání. Jsme připraveni obdobnou aktivitu organizovat každoročně také v našem regionu. Letošní akce se zúčastnilo 19 cyklistů z Čech a 15 z Polska. Za klub Rajder z Opole - 5 zástupců, za Krapkowickie rowerki z Krapkowic - 4 zástupci a 6 cyklistů z Raciborze.
Den prvý
Tak se opět dostavilo léto a s ním i doba dovolených a volna. I my ze sdružení Světlo do života jsme se vydali na cesty. Volba padla na okolí města Tábora, kde je zajímavá krajina, historické památky a husitská minulost...
Projekt realizuje sdružení Rajder z Opole. Mám příležitost se tohoto projektu také zúčastnit. Auto parkuji u Jacka (první z organizátorů), je večer, úterý 12.7.2011. První setkání na nádraží ( PKP Opole) s Ewou (druhá z organizátorů) ve 23.20 hod. Vlak směr Olsztyn ...
Navazujeme nepřímo na předchozí čtyři zájezdy do Ratiborze, Krapkowic, Opole a Nysy. Cílem není jen poznat krásné město Wroclaw, ale navštívit i některá zajímavá místa v okolí. Proto je zájezd rozdělen do dvou dnů. První věnujeme prohlídce zámku v městě Brzeg a samotnému městu Wroclaw. S průvodcem Petrem Zahnašem můžeme obdivovat starobylou část města, především jeho zajímavé církevní památky, most zamilovaných, nábřeží Wisly a krásně upravená náměstí. Úžasná je prohlídka Panoramy Raclawické. V každém z nás zanechává hluboký dojem. V neděli po vydatné snídani se připravujeme k odjezdu do městečka Sobotka. Čeká nás zde přechod hory Sleza(715 m) s úžasnými výhledy do krajiny. Cestou objevujeme přístupnou kamennou rozhlednu. Po "troše" turistiky (6,5 km) odjíždíme do města Swidnice. Máme štěstí na prohlídku překrásného dřevěného kostela s českým komentářem. V městečku Kamienec Ząbkowicki se prohlídka zaměřuje na renovovaný zámek, bohužel uzavřený z důvodu smrti majitele.
Věřím, že zájezd oslovil všechny účastníky, představil zajímavá místa v tomto regionu a v každém z nás zanechal krásné vzpomínky. Organizace těchto zájezdu je časově náročná, protože každý zájezd je "originálem", je směřován do jiné oblasti. Pro mne to znamená najít nové kontakty, vše dopředu dojednat a intuitivně sestavit časový plán. Pokud došlo k nějakým menším nesrovnalostem, pak se jménem sdružení za ně omlouvám.
Rudolf Grygarčík, organizátor
Každoroční setkání členů sdružení na chatě na Karlově – Malá Morávka slouží ke zhodnocení akcí stávajícího roku a především je to možnost krásné relaxace.
Získané prostředky slouží k činnosti a projektům sdružení, do kterých se zapojují také žáci zemědělské školy.