Autobusový zájezd do Polska

Druhá akce projektu „Poznávejme sousední regiony“ se uskutečnila v době od 25.10. - 26.10.2008.
Cílem této akce bylo setkání s polskými přáteli, blíže se seznámit, předat si zkušenosti z podobných akcí a připravit další možnosti spolupráce obou sdružení.
Společně jsme navštívili různé pamětihodnosti ve městě Krapkowice a na hoře Swaté Anny. Prohlédli jsme si zámky v Kamieniu Śląskim a v Rogowě a v neděli odpoledne „pohádkový” zámek v Moszne.
Ubytování a výborná strava byly zajištěny v městě Lesnica v tamní internátní škole.
Skupina byla složena z 30 Čechů a 10 Poláků.
Setkali jsme se s místostarosty města Krapkowice a města Lesnice, kteří nám předali zajímavé propagační materiály a blíže seznámili s historií obou měst.
Společně jsme diskutovali o možnostech finančně podpořit podobný projekt na polské straně v roce 2009 v Euroregionu Praděd.
Akce se vydařila ke spokojenosti všech, časově vše vycházelo a počasí přálo.

Touto akcí byl projekt ukončen, zbývá už jen připravit všechny podklady pro žádost o peníze z Evropské unie.


Cyklistický víkend 3. - 5. 10. 2008

Cyklistický víkend otevřel nový projekt „Poznávejme sousední regiony“ v Operačním programu přeshraniční spolupráce Česká republika-Polská republika.
Sešlo se 24 účastníků z obou stran. Ubytování a strava byla zajištěna v Areálu Zdraví v Opavě –Kylešovicích. I když zprvu počasí nepřálo, v neděli se nám vše vynahradilo.
Cyklisty však nějaké kapky deště neodradí od jízdy a proto se všichni v sobotu dopoledne vydali na první 40 km etapu: Kylešovice – okolí Moravice – Hradec nad Moravicí – venkovní prohlídka zámku – Žimrovice – údolím-stoupáním chatovou oblastí Meleček – Vendelín – Štáblovice – Uhlířov – údolím Hvězdnice – Slavkov – Otice – Opava –Kylešovice. Po vydatném a chutném obědě jsme odstartovali druhou odpolední etapu: Kylešovice – Komárov – Velké Hoštice – Kravaře – zámek – Štěpánkovice – Albertovec – Bolatice – Kravaře – Štítina – Nové Sedlice – Suché Lázce – Komárov – Raduň – zámek – Kylešovice.
Tuto trasu jsme již absolvovali bez „podpory“ deště.
Na neděli byla plánovaná celodenní etapa s přestávkou na oběd u rozhledny v Úvalně. Počasí bylo ideální na takovouto celodenní etapu. Krásné slunné počasí nás provázelo celý den. Trasu jsme si nakonec „protáhli“ přes polské příhraničí.
Trasa: Kylešovice – Otice – Slavkov – Zlatníky – Milostovice – opevnění – Vlaštovičky – Zadky – Neplachovice – Holasovice – zámecký park, zámek – Skrochovice – Brumovice –Úvalno – prohlídka rozhledny – přechod do Polska – Bránice – Niekazanice – Nasiedle – Lubotyn – Dzierzyslaw – Pilszcz – přechod - Pusté Jakartice – Chlebičov – přivítání se starostou Iljou Novotným na fotbalovém hřišti.


Napříč Moravou 12.7.-18.7.2008

Společná česko-polská cyklo výprava, kterou organizovalo naše sdružení bylo pokračováním úspěšné spolupráce mezi sdruženími opavského a raciborzského regionu. Partnerem tohoto projektu na české straně byla v letošním roce Masarykova střední škola zemědělská a VOŠ Opava.
Akce se zúčastnili především mladí lidé z Opavy a Raciborze. Na startu se nakonec sešlo 8 Poláků a 9 Čechů.
Slavnostní start, který provedla Ing. Daniela Nováková vedoucí kanceláře primátora města Opavy a starosta obce Chlebičov Ilja Novotný, se uskutečnil v sobotu 12.7.2008 v 9.30 hod. z Horního náměstí v Opavě.
Trasa vedla zajímavými místy Moravy.
V prvém dni jsme projeli město Fulnek, Suchdol nad Odrou, kde kázal Ján Ámos Komenský, krásné město Hustopeče nad Bečvou (probíhá zde rekonstrukce zámku - majetek obce) a Bystřici pod Hostýnem. Většinu cesty jsme se museli potýkat s kopcovitým terénem Oderských vrchů a v závěru nás čekal výšlap na horu Svatý Hostýn (718 m.), který jsme ve večerních hodinách zdolali. Trasa byla dlouhá 103 km.
Druhý den nás čekala etapa rovinatějším terénem a také délka byla kratší - pouhých 82 km. Z města Otrokovic nás vedla dobrá cyklostezka až do Starého města okolo řeky Moravy a Baťova kanálu. V okolí Starého Města se začalo ze všech stran nepříjemně stmívat a blížily se velké bouře. Nová betonová cyklostezka ze Starého Města do Polešovic nás naštěstí vedla mimo tyto bouřkové mraky a do Polešovic jsme dojížděli již za velkého hřmění a intenzivních blesků. Každý se ukryl kde mohl a kam až dojel. Jedna skupina ve školce, druhá na zastávce a třetí v hostinci. Jelikož jsme dorazili do vyhlášené vinařské oblasti, nemohla večer chybět malá ochutnávka vína z místního sklepu.
Do třetí etapy jsme vyjížděli v dešti, který sice nebyl nijak intenzívní, ale bylo potřeba dávat větší pozor na mokrou vozovku a hustou dopravu. Cyklostezka nás přivedla do známého města Strážnice, kde jsme si prohlédli zámek a projeli v parku okolo známého amfiteátru.
V Petrově-Plže jsme si mohli prohlédnout unikátní státní památkovou rezervaci soubor několika desítek vinných sklepů. Po obědě v městě Rohatec a zastávkou na náměstí v Hodoníně (zpívající fontána) nás čekala 15 km cyklotrasa okolo řeky Moravy se zbytky Lužních lesů. Trasa byla velmi krásná, bohužel doprovázena častými defekty plně naložených kol. Přes řeku jsme se mohli zdravit se slovenskými cyklisty.
V Břeclavi jsme naplánovali poslední zastávku, abychom si doplnili potraviny (večeře a snídaně) a vydali se na poslední úsek do města Valtice. Projížděli jsme velmi frekventovaným úsekem, navíc se začalo stmívat a velká část úseku vedla tmavým lesem. Na místo jsme dojeli v 19.30 hod, všichni v pořádku, částečně unaveni, vždyť v nohách jsme měli dalších 97 km.
Čtvrtý den byl ve znamení poznávání Lednicko-valtického areálu. Využili jsme kol a projeli trasy, které se nedají běžně turisticky zvládnout. Navštívili jsme většinu památek od Randez-vouz přes Svatého Huberta, Nový dvůr, Chrám Tří Grácií až po Janův Hrad. Někteří z nás navštívili zámek v Lednici.
Odpolední trasa vedla na Nové Mlýny - Dolní Věstonice, Bavory,Mikulov a Valtice. Silný protivítr nás však u vesnice Milovice rozdělil. První skupina pokračovala po vytýčené trase, druhá skupina si cestu zkrátila přímo na Mikulov. První skupina najela takto dalších 70 km.
Čtvrtá trasa přesunu byla nejdelší za všech. O několik kilometrů jsme si cestu zkrátili přejezdem přes Rakousko ( Pollenhoffen, Wüdendürnbach, Laa). I přesto byla délka trasy 108 km, mírně rovinatým terénem. Nejdříve jsme museli ještě v Mikulově nechat odborně opravit dvě kola, protože až do Znojma nebudeme mít žádnou takovouto možnost. Mohli jsme vidět velký zámek v Jaroslavicích a vodní mlýn (kulturní památka) ve Sloupu. Čekalo nás město Znojmo a pak už jen 22 km na Vranovskou přehradu. Opět nás tlačil čas, který jsme ztratili díky opravám kol. Navíc bylo velké dusno a horko, což zpomalovalo celou skupinu. Dojeli jsme téměř za tmy (21.00 hod) do turistické základny Petrov. Správce nás již netrpělivě očekával a ubytoval. Celou základnu jsme měli pro sebe. Bohužel jídelna a kuchyně nebyly ještě zpřístupněny (prováděla se velká rekonstrukce), což nám trochu zkomplikovalo situaci. Nakonec se vše vyřešilo PB lahví a nádobím.
Následující den jsme měli v plánu prohlídku přehrady, zámku na Vranově a hradu Bítov. Vydatný déšť nám však plány překazil. Proto měl každý svůj individuální program.
V pátek jsme si stanovili odjezd z tábora v 6.30 hod v zhledem k tomu, že odjezd vlaku z Třebíče byl v 11.27 hod. a tento vlak jsme museli stihnout. I tento den jsme sbírali defekty. Po trase jsme ještě navštívili krásný zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. Pak už jen nástup do vlaku v Třebíči, přestup v Brně a výstup ve Studénce. Andřej, Lenka a Hanka pokračovali dále vlakem (Bohumín, Poruba). My ostatní jsme se vydali na poslední úsek cesty směr Bílovec, Tisov, Komárov a Chlebičov. Nikdo z nás ještě netušil jaké kopce a stoupání nás čekají (vesnice Tisov).
Do Chlebičova jsme dorazili okolo 19.00 hod, to již byla objednána pizza a posezení v Eldorádu. Pro studenty to přineslo navázání nových kontaktů, předávání si svých zkušeností a především uvědomění si vzájemné sounáležitosti během celé akce. Cesta byla náročná někdy fyzicky, někdy i psychicky, proto byla vždy nezbytná vzájemná ohleduplnost a tolerance všech zúčastněných aktérů.
Celkem jsme ujeli okolo 550 km, "nasbírali" jsme 18 defektů. Nejdůležitější ze všeho je,že se vše obešlo bez jakéhokoliv zranění.
Příští rok máme naplánovanou velmi zajímavou a lákavou trasu, kterou tentokrát bude organizačně zajišťovat polská strana.
Děkujeme všem institucím a firmám, které nás v této akci podpořily:
město Opava, obec Chlebičov, Seys Security s.r.o. Opava, Sezit Plus s.r.o. Dolní Benešov, Latoň a Wieder Chlebičov a MSŠZe a VOŠ Opava.
Děkujeme panu Ing. Jaroslavu Machovskému a Ing. Daniele Novákové.


Výlet do Racibórze a Arboreta Moravské brány 14.6.2008

Počátek velkých oslav 900 let města Racibórze mohli zažít naší občané, kteří se účastnili autobusového zájezdu v sobotu 14.6.2008. Mezi nejpůsobivější atrakce bezesporu patřil start různých plavidel na řece Odře. Bezmála stovka lodí musela překonat řeku na trase z Raciborze do města Kedzierzyn-Kozle, kde je čekalo večerní slavnostní zakončení celé akce.
Ještě před zahájením oslav jsme navštívili muzeum, ve kterém mezi spoustou exponátů mnozí z nás mohli poprvé spatřit skutečnou egyptskou mumii. Další expozice, také zajímavá, připomněla historii stomatologie. Zubní vrtačky na ruční pohon, křesla, která nám připomínala dětství a mnoho dalších známých i neznámých nástrojů stomatologů z před více než 100 lety nám mnohdy naháněly hrůzu.
Odpolední část byla věnována návštěvě Arboreta, které leží nedaleko města. Jeho součástí je mini Zoo a naučná a sportovní stezka. Během dvouhodinové procházky lesem, ti nejmladší z nás, vyzkoušeli na některých stanovištích na trase svoji tělesnou kondici.
Závěr patřil krásnému venkovnímu posezení v rekonstruovaném lesním zámečku u šálku dobré kávy a jiných dobrot.
Znamenití průvodci Jurek a Jola, krásné počasí a příjemný řidič, to vše přispělo k dobré pohodě a příjemnému prožití celého dne.


III. Wojewódzki Wiosenny Rajd Rowerowy 6.6. - 8.6.2008 Leśnica ( PL )

Již potřetí organizoval PTTK Opole a sdružení Rajder setkání cyklistů s bohatým programem, zaměřeným na poznávání okolí dané oblasti.
Město Leśnica leží na úpati Hory Swaté Anny, která se stala významným poutním místem v Polsku.
Těchto srazů se pravidelně účastní zástupci různých cyklistických klubů z Polska. V letošním roce se sešlo rekorních 74 cyklistů.
Sestavili jsme početnou devítičlenou skupinu, kterou tvořili také čtyři studenti Masarykovy střední školy zemědělské a VOŠ Opava.
Naše skupina, musela zdolat nejdelší dojezdovou trasu ze všech účastníků (77 km) a mohla si tak prověřit si své schopnosti na připravovanou letní cyklo výpravu "Napříč Moravou", které se účastní také skupina studentů z Raciborze.
Co do počtu jsme byli největší skupinou a jedinou z České republiky. Během slunného víkendu jsme ujeli krásných 218 km.


Den Země Chlebičov 19.4.2008

Vydatný noční déšť neumožnil realizovat akci Den Země na místě, kde před dvěmi roky se vysadila alej 50 vzrostlých stromů v rámci projektu „Jeden dům, jeden strom“. Tímto místem měla být lokalita pod Luzarovými kopci. Pro zájemce je zde k nahlédnutí seznam stromků. Našlo se však náhradní řešení a to díky paní Onderkové, která nám umožnila provést akci v prostorách „Bumbálky“. Program byl bohatý a přítomným dětem se velice líbil.
Prvním úkolem pro děti bylo namodelování sluneční soustavy na přilehlé louce. Do celé problematiky děti zasvětil pan Jaromír Ciesla, který vše doprovázel odborným a poutavým výkladem.
Spoustu nových a zajímavých poznatků se děti dozvěděly při besedě se zástupcem myslivců panem Manfrédem Hankem. Nechyběly ani ukázky loveckých trofejí.
Samozřejmě nemohl chybět táborák s opékáním párků a teplým čajem, který nám připravila paní Onderková.
Druhá část programu byla zaměřena na poznávací a sportovní dovednosti v družstvech.
Děti musely poznat listy těch druhů stromů, které byly vysázeny v lokalitě pod Lazarovými kopci. Předcházela tomu krátká přednáška o významu stromů a celé akce před dvěmi roky.
Vítězové soutěže obdrželi sladkou odměnu. Následovaly sportovní disciplíny – hod kroužkem na cíl, skákání v pytli a přetahování lanem.
Pravé poledne ukončilo tuto úspěšnou akci ke Dni Země.
Poděkování patří: paní Onderkové, panu Latoňovi, paní učitelce Široké, panu Cieslovi, paní Diehlové, paní Ihnové, panu Diehlovi, panu Pešatovi, panu Grygarčíkovi, panu Holasovi a panu Novákovi.


Setkání s prezidentem města Raciborze.

uprezidenta (56K)

Ve středu 9.4.2008 jsme měli možnost setkat se s prezidentem Miroslavem Lenkem, kterému jsme za naše sdružení předali upomínkové předměty naší obce a především DVD ze společné 1. česko-polské cyklo výpravy na Mazurská jezera.
Připomněli jsme náš velmi úspěšný projekt z roku 2006 "Pomozme mladým hrou a sportem", jehož filmové zpracování bylo také na předaném DVD. Vyzvedli jsme velmi dobrou spolupráci s cyklisty z Raciborze pod vedením Jurka Lihse.
Prezidenta jsme seznámili a podrobně popsali připravovanou 2. česko-polskou cyklo výpravou tentokrát na Jižní Moravu. Prezident přislíbil účast na startu této akce 12.7.2008 před Magistrátem v Opavě. Toto setkání považujeme za velmi pozitívní, protože nám otevírá nové možnosti další spolupráce a také podpory našich společných česko-polských aktivit ze strany města Raciborze.